Kalamita na Kysuciach 2012 diel I.

Autor: Peter Šuranský | 24.2.2012 o 16:01 | (upravené 24.2.2012 o 21:03) Karma článku: 4,75 | Prečítané:  836x

Kalamita na Kysuciach, konkrétne v meste Turzovka, "z druhej" strany ako bola doposiaľ interpretovaná v médiách? Človek, ktorý je obyvateľom tohto mesta alebo obyvateľom Slovenska a videl reportáže, môže hneď nadobudnúť pocit, že situácia, ktorá tu nastala bola zapríčinená len výdatným snežením. Fakty, ktoré ľudia, ktorí tu nebývajú nemôžu vidieť ale poukazujú na niečo úplne iné.

V stredu 15.2.2012 v popoludňajších hodinách keď začalo "extrémne sneženie" neodhŕňalo Turzovské komunikácie ani jedno vozidlo keď medzi šestnástou hodinou až do rána 16.2.2012 asi ôsmej hodiny napadlo viac ako 60 cm snehu. V ranných hodinách bola vyhlásená mimoriadna situácia. Niektoré vozidla mestskej údržby chodili permanentne so zdvihnutými radlicami a stretol som ich aj viackrát. Popoludní napr. do mestskej časti Predmier na moste dvaja aktivačný alebo VPP pracovnici odhadzovali sneh z mosta, no štýlom mne veľmi podivným: na jednej strane mostu chodník do polovice odhádzali a potom šli preč.

Večer bolo jasne, že na druhý deň príde armáda, na niektorých komunikáciách nasledujúci deň bolo už vidieť "pokusy" o odstraňovanie snehu. Asi o pol jedenástej som si všimol ako most, ktorý deň predtým čistili "vépépéčkari" čistí niekoľko vojakov.

Na čerpacej stanici mali dvaja vojaci pauzu a tak som sa ich opýtal, či ich zavolali na čistenie mostov? Vraj v rozkaze mali, že „pôjdu čistiť strechy na školy a školské zariadenia, ale poslali ich po príchode do Turzovky odhadzovať chodníky na mostoch".

V sobotu okolo obeda ďalšie prekvapenie Armádna technika odstraňuje sneh z Jašíkovej ulice na dolnom konci od supermarketu Tesco po pohostinstvo Macvejda. Na moje počudovanie pri tom pohostinstve aj skončili, pričom tento úsek je najmenej vyťažený z tejto azda najdlhšej ulice v centrálnej časti mesta. V nedeľu ráno vyhlasovanie mestského rozhlasu ohlásilo obmedzenia na Jašíkovej ulici pred kostolom (moje počudovanie v nedeľu ráno od 7-12tej je to najvyťaženejšia ulica v meste za celý týždeň, rádovo medzi 8-12tou tam prejde cca 1500 ľudí na nedeľné omše aj ľudia o paličke chorý a pod.)

Keď som okolo jedenastej šiel aj ja tým smerom, na moje druhé počudovanie (mimochodom najviac ľudí je tam práve vtedy) ulica bola uzatvorená. Odvážali tam sneh a dobrovoľný hasiči odhadzovali sneh lopatami z chodníka oproti kostolu kde je drogéria (jej majitelia sú vzorom čo sa týka údržby v piatok tam bol vyčistený chodník aj miesta na parkovanie dočista cely deň). Po poslednej omši sa vypratávanie do hodiny skončilo a technika sa presunula neznámo kam.

V pondelok popoludní som šiel do mesta Jašíkova ulica uzatvorená od banky po pešiu zónu - ďalšia etapa odpratávania snehu.Vo večerných správach som videl reportáž konkrétne z TV Markíza. Po odídení štábu ostali stroje na ceste opustené cesta zablokovaná a vyše pol hodiny v strojoch ani noha. V utorok ráno 21.2.2012 - spojnica medzi obchvatom centra a Jašíkovou ulicou

uzatvorená odpratávanie snehu(mimochodom je to úsek kde v sobotu skončili na Jašíkovej pri pohostinstve Macvejda možno 50m dlhý).

Podľa môjho názoru a nie som určíte sám ide  pri spôsobe odstraňovania kalamity, ktorá vznikla nie len vplyvom počasia ale aj evidentne neschopnou a oneskorenou reakciou zodpovedných radných o účelovú mediálnu kampaň viceprimátora a vedenia MPS {Mestský podnik služieb}. Účelový presun techniky, preto aby boli videní štábmi televízií a občanmi, že sa vykonáva činnosť.

Pri celom odstraňovaní snehu na značky zákazu vjazdu položené na ceste dohliadali mestský inšpektori verejného poriadku, ktorí celu dobu len stali pri týchto značkách, na každom konci úseku jeden...

Zastupujúce vedenie mesta a MPS, ktoré vôbec nereagovali na daný stav počasia  a predpovede počasia známe niekoľko dní vopred aj s výstrahami SHMÚ. V čase, keď sa dalo predísť následkom aké vznikli, mechanizmy v prevádzke neboli, následkom čoho bola povolaná armáda a jediný profit ako „bravúrne" bola zvládnutá situácia má zastupujúce vedenie mesta, čo bolo a je možné vidieť v Turzovskej televízii a vo všetkých spravodajských reláciách celoplošných médií.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?